Pioneers in the industry, we offer uf bistro set with cushions outdoor furniture with our 3 piece patio set (grey) and uf patio furniture set, 1-piece outside bistro chair handwoven rattan wicker chairs from India.
₹ 12999 / Set Get Latest Price
| Frame Material | Mild Steel |
| Usage Area | Beach, Poolside, Balcony, Lobby, Cafe, Resort, Restaurant, Patio, Terrace, Garden |
| Usage/Application | Hotel |
| Cushion Included | With cushion |
| Set Type | 2 piece set |
| Material | Mild Steel |
| Table Top | Glass |
| Color | Brown |
| Brand | Universal Furniture |
| Warranty | 1 Year |
| Foldable | No |
| Portable | No |
| Surface Finish | Painted |
| Item Weight | 9 kg |
| Country of Origin | Made in India |
| Width | 53 cm |
| Height | 80 cm |
| Depth | 60 cm |
| Weight | 15 kg |
| Weave Method | Wicker |
| Product Type | Table & Chair Set |
| Shape | Rectangular |
| Table Shape | Round |
Minimum order quantity: 5 Set
₹ 12850 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Set Of Chairs | 1 |
| Cushioning | Without Cushion |
| Usage/Application | Hotel |
| Table Top | Rattan |
| Color | White |
| Brand | Universal Furniture |
| Type | bistro |
| Load Capacity | 200 kg |
| Seating Height | 17 in |
| Country of Origin | Made in India |
| Knitted By | Weather Proof Rattan Weaker |
| Height | 75 cm |
| Width | 55 cm |
| Weight | 15 kg |
If you are looking for comfortable and premium chairs for home, living room, or study room, balcony or any outdoor area such as garden we are best option for you. The design provides convenient air flow to the back resulting in the comfort you require when seating.
Inderjeet Sahu (Owner)
Universal Furniture
Plot No 14, Kadam Vihar, Near Bheru Ji Temple Benad, Benar Road
Jaipur - 302012, Rajasthan, India