Manufacturer of a wide range of products which include uf patio furniture set, 3-piece outside bistro set handwoven rattan wicker, uf patio 5-piece outdoor dining set, all-weather patio dining table chair set, 1 round dining table, universal furniture table with 2 chairs & cushion, warivo outdoor 2 chair and table set with glass, universal furniture, indoor/outdoor/garden/home/balcony coffee table with four chairs one table and universal furniture zahab outdoor patio furniture set.
₹ 13796 / Set Get Latest Price
| Frame Material | Mild Steel |
| Usage Area | Beach, Restaurant, Cafe, Poolside, Patio, Resort, Balcony, Terrace, Lobby, Garden |
| Cushion Included | With cushion |
| Set Type | 2 piece set |
| Material | Rattan |
| Color | grey |
| Brand | Universal Furniture |
| Portable | Yes |
| Warranty | 1 Year |
| Foldable | No |
| Shape | Rectangular |
| Item Weight | 25 kg |
| Surface Finish | Painted |
| Weight | 25 kg |
| Usage/Application | Hotel |
| Country of Origin | Made in India |
| Table Dimension | 72 x 70 x 70 cm (H x W x D) |
| Chair Dimension | 75 x 50 x 50 cm (H x W x D) |
| Product Type | Table & Chair Set |
Garden set with wrought iron frame and rattan weave . Resistant to rain and sun . Its A unique -Material: Frame Of Wrought Iron And Rattan Weave -Care:Resistant To Both Sun And Rain -Color: Brown -Durability:Non- Breakable and Easy to handle Lightweight and durable Long Life and Eco -Friendly for Environment -Location :Furniture Chair Table Set For Living Room and Garden/Lawn
₹ 24999 / Set Get Latest Price
| Set Type | Table with 4 chairs |
| Seating Capacity | 4 seater |
| Top Material | Rattan |
| Set Of Chairs | 4 |
| Usage/Application | Home |
| Frame Material | Mild Steel |
| Cushion Included | Seat cushion |
| Shape | Rectangular |
| Material | Mild Steel |
| Color | Brown |
| Brand | Universal Furniture |
| Country of Origin | Made in India |
| Table Top Material | Glass |
| Product Type | Table & Chair Set |
Garden set with wrought iron frame and rattan weave . Resistant to rain and sun . Its A unique -Material: Frame Of Wrought Iron And Rattan Weave -Care:Resistant To Both Sun And Rain -Color: Brown -Durability:Non- Breakable and Easy to handle Lightweight and durable Long Life and Eco -Friendly for Environment -Location :Furniture Chair Table Set For Living Room and Garden/Lawn
₹ 10999 / Set Get Latest Price
| Product Type | Restaurant Sofa |
| Seating Capacity | 2 Seater |
| Table Top Material | Glass |
| Upholstery | Upholstered |
| Application | Outdoor, Food Court, Restaurant, Cafe, Bar / Pub, Hotel / Banquet |
| Usage/Application | Outdoor & Indoor |
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brown |
| Primary Material | Bamboo |
| Cushion Material | Cotton |
| Finish | Glossy |
| Chair Dimensions | 21 x 19 x 25 Inch (L x W x H) |
| Table Dimensions | 13 x 13 x 18 Inch (L x W x H) |
If you are looking for comfortable and premium chairs for home, living room, or study room, balcony or any outdoor area such as garden we are best option for you. The design provides convenient air flow to the back resulting in the comfort you require when seating.
₹ 15450 / Piece Get Latest Price
| Set Type | Table with 2 chairs |
| Top Material | Rattan |
| Usage/Application | Garden |
| Frame Material | Mild Steel |
| Shape | Rectangular |
| Table Finish | Paint Coated |
| Material | Mild Steel |
| Color | Golden |
| Brand | Universal Furniture |
| Seating Capacity | Upto 120 kg per Seater |
| Frame Thickness | 18 Gauge (1.6 mm wall thickness) |
If you are looking for comfortable and premium chairs for home, living room, or study room, balcony or any outdoor area such as garden we are best option for you. The design provides convenient air flow to the back resulting in the comfort you require when seating.
₹ 23999 / Set Get Latest Price
| Set Type | Table with 4 chairs |
| Material | Rattan |
| Seating Capacity | 4 seater |
| Top Material | Glass |
| Usage/Application | Balcony |
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brown |
| Length | 31 Inch |
| Width | 31 Inch |
| Height | 29 Inch |
Delightful 5 piece set includes a 1 beautiful table with 4 chairs. This simple and sleek table and chair provides a comfortable seating option in your garden, living room or balcony.
₹ 15999 / Piece Get Latest Price
| Set Type | Table with chairs |
| Seating Capacity | 2 seater |
| Cushion Included | Without cushion |
| Usage Area | Cafe, Restaurant, Poolside, Garden, Terrace, Resort, Patio, Balcony |
| Table Shape | Round |
| Color | Brown |
| Brand | Universal Furniture |
| Frame Material | Mild Steel |
| Frame Thickness | 18 Gauge (1.6 mm wall thickness) |
| Coated | Epoxy Paint |
| Load Capacity | Upto 120 kg per Seater |
₹ 18999 / Piece Get Latest Price
| Seating Capacity | 4 Seater |
| Suitable For | Balcony, Cafe, Poolside, Garden, Patio, Resort, Indoor & Outdoor, Hotel Lobby |
| Armrest Available | Without Armrest |
| Cushion Included | With Cushion |
| Backrest Style | High Back |
| Color | Brown |
| Finish | Glossy |
| Brand | Universal Furniture |
| Cushion Material | Cotton |
| Foldable | No |
| Portable | Yes |
| Length | 20 Inch |
| Width | 18 Inch |
| Country of Origin | Made in India |
| Height | 34 Inch |
| Frame Material | Rattan & Metal |
Universal furniture presents A Delightful Chair. This simple and sleek chair provides a comfortable seating option in your garden, living room or balcony. It is made up of rattan material.
₹ 19500 / Piece Get Latest Price
| Chair Type | Lounge Chair |
| Material | Rattan |
| Frame Material | Mild Steel |
| Suitable For | Poolside, Garden, Terrace, Resort, Balcony, Indoor & Outdoor, Patio, Cafe |
| Set Of Chairs | 4 |
| Color | Brown |
| Cushion Included | Yes |
| Backrest Style | High Back |
| Brand | Universal Furniture |
| Backrest | With Backrest |
| Cushioning | With Cushion |
| Cushion Material | Leather |
| Weight | 15 kg |
| Armrest | With Armrest |
| Back Type | cushion |
| Seating Capacity | 4 |
| Seating Height | 17 in |
| Dimensions LxWxH | 66D x 70W x 80H Centimeters |
| Country of Origin | Made in India |
| Table Dimension | 70 x 75 x 75 cm (H x W x D) |
| Chair Dimension | 75 x 50 x 50 cm (H x W x D) |
Garden set with wrought iron frame and rattan weave . Resistant to rain and sun . Its A unique -Material: Frame Of Wrought Iron And Rattan Weave -Care:Resistant To Both Sun And Rain -Color: Brown -Durability:Non- Breakable and Easy to handle Lightweight and durable Long Life and Eco -Friendly for Environment -Location :Furniture Chair Table Set For Living Room and Garden/Lawn
₹ 33999 / Set Get Latest Price
| Set Configuration | 2+1+1 |
| Cushion Included | Yes |
| Seating Capacity | 4 seater |
| Upholstery Material | Leatherette |
| Table Included | Center table |
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Black |
| Dimensions | 70 x 50 x 50 cm |
| Usage/Application | Garden & Balcony |
| Frame Material | MS |
₹ 14999 / Set Get Latest Price
| Set Type | Table with 4 chairs |
| Material | Rattan |
| Top Material | Rattan |
| Frame Material | Mild Steel |
| Seating Capacity | 4 seater |
| Shape | Square |
| Cushion Included | Without cushion |
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brown |
| Warranty | 3 Years |
| Weight | 17 kg |
| Surface Finish | Glossy |
| Usage/Application | Garden & Balcony |
| Table Diamension | 70 x 72 x 70 cm (H x W x D) |
| Chair Dimention | 75 x 50 x 50 cm (H x W x D) |
Universal furniture presents A Delightful 5 piece set includes a beautiful 1 table with 4 chairs. This simple and sleek table and chair provides a comfortable seating option in your garden, living room or balcony. It is made up of rattan material. Table without glass.
₹ 10999 / Set Get Latest Price
| Set Type | Table with 2 chairs |
| Material | MS |
| Top Material | Rattan |
| Frame Material | Mild Steel |
| Seating Capacity | 2 seater |
| Shape | Rectangular |
| Cushion Included | With cushion |
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Black |
| Warranty | 3 Years |
| Chair Weight | 10 kg |
| Table Weight | 4 kg |
| Chair Height | 75 cm |
| Width | 52 cm |
| Depth | 50 cm |
Universal furniture presents A Delightful Sofa Chair. This simple and sleek sofa chair provides a comfortable seating option in your garden, living room or balcony. It is made up of rattan material.
₹ 16999 / Piece Get Latest Price
| Seating Capacity | 1 Seater 4 chair with table |
| Brand | Universal Furniture |
| Material | Rattan/ Wicker |
| Color | Dark Brown |
| Table Size | 58 X 58 X 58 cm |
| Chair Height | 74 cm |
| Chair Length | 48 cm |
| Chair Width | 45 cm |
₹ 24000 / SET Get Latest Price
| Frame Material | Iron |
| Mechanism | Fixed Height |
| Back Style | Mid Back |
| Material | Iron |
| Color | Black |
| Upholstery Material | Leatherette |
| Base Type | Square |
| Armrest | With Armrest |
| Usage/Application | Bar |
| Brand | Universal Furniture |
Our Product The UNIVERSAL FURNITURE Outdoor Indoor Wicker Furniture is manufactured With HDPE (High-Density Polymer) material and comes with UV protection which protects the furniture even in intense sun heat. The UV resistant durable materials used to manufacture this piece of Balcony Furniture. This Is The Highly durable and resistant to any kind of weather conditions.
₹ 15999 / Set Get Latest Price
| Seating Capacity | 2 Seater |
| Material | Rattan |
| Suitable For | Indoor & Outdoor |
| Color | Black |
| Cushion Included | Yes |
| Backrest Style | High Back |
| Brand | Universal Furniture |
| Warranty | 1 Year |
| Chair Weight | 7 kg |
| Table Weight | 4 kg |
| Chair Full Height | 33 Inch |
| Chair Seat Height | 17.5 Inch |
| Chair Width | 20 Inch |
| Chair Depth | 19.5 Inch |
| Frame Material | Rattan & Metal |
Universal furniture presents A Delightful Sofa Chair. This simple and sleek sofa chair provides a comfortable seating option in your garden, living room or balcony. It is made up of rattan material.
Inderjeet Sahu (Owner)
Universal Furniture
Plot No 14, Kadam Vihar, Near Bheru Ji Temple Benad, Benar Road
Jaipur - 302012, Rajasthan, India