Offering you a complete choice of products which include rattan hanging lamp, malaysian cane hanging lamp, brown rattan hanging lamp and ratan wicker lamp.
₹ 2400 / Piece Get Latest Price
| Primary Material of Shade | Bamboo/Cane |
| Number of Lights | 1-Light |
| Style | Handmade |
| Material | Rattan Cane |
| Lamp Type | Pendant |
| Shade Diameter | 14 in (36 cm) |
| Shade Shape | Globe/Sphere |
| Brand | Universal Furniture |
| Usage/Application | Decoration |
| Type | Hanging Lamp |
Minimum order quantity: 5 Piece
Wicker hanging lamps have become a decorator's favorite "it" accessory the last few years with their earthy vibrancy and island style. Group several of these natural panay wicker ball pendant lamps in a hallway, kitchen, bathroom or outdoor living room for that tropical ambience.
₹ 2000 / Piece Get Latest Price
| Primary Material of Shade | Bamboo/Cane |
| Style | Traditional |
| Number of Lights | 1-Light |
| Material | Bamboo |
| Lamp Type | Pendant |
| Shade Diameter | 12 in (30 cm) |
| Shade Shape | Dome |
| Usage/Application | Decoration |
| Type | Hanging Lamp |
| Application | Outdoor, Indoor |
| Brand | Universal Furniture |
| Size | 14 Inch |
₹ 1800 / Piece Get Latest Price
| Primary Material of Shade | Bamboo/Cane |
| Style | Traditional |
| Number of Lights | 1-Light |
| Material | Rattan |
| Lamp Type | Pendant |
| Shade Diameter | 9 in (23 cm) |
| Shade Shape | Dome |
| Brand | Universal Furniture |
| Usage/Application | Decoration |
| Type | Hanging Lamp |
| Diameter | 300 mm |
| Color | Brown |
Backed by years of industry experience, we are engaged in offering a premium quality range of Brown Rattan Hanging Lamp.
₹ 1200 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Decoration |
| Brand | Universal Furniture |
| Body Material | Rattan |
| Mounting Type | Wall Mounted |
| Packaging Type | Box |
Inderjeet Sahu (Owner)
Universal Furniture
Plot No 14, Kadam Vihar, Near Bheru Ji Temple Benad, Benar Road
Jaipur - 302012, Rajasthan, India