Our product range includes a wide range of universal outdoor furniture with our 3 piece patio set 2 - person round outdoor set with cushions, uf outdoor furniture with our 3 piece patio set 2 - person round outdoor dining set with cushions, universal furniture coffee table with four chairs, uf outdoor rope chair and table set of 4 patio chairs, universal furniture rattan and wicker table with 2 sofa chairs and uf outdoor bar table chairs (set of 2) - garden patio bar.
₹ 12999 / Set Get Latest Price
| Set Type | Table with chairs |
| Material | Rattan |
| Seating Capacity | 2 seater |
| Frame Material | Mild Steel |
| Product Type | Table Chair Set |
| Set Of Chairs | 2 |
| Cushion Included | With cushion |
| Usage Area | Poolside, Resort, Patio, Balcony, Cafe, Garden, Restaurant, Terrace |
| Table Shape | Round |
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Black |
| Warranty | 3 Years |
| Surface Finish | Glossy |
| Usage/Application | Garden,Living Room or Balcony |
| Country of Origin | Made in India |
Delightful 5 piece set includes a beautiful table with 4 chairs. This simple and sleek table and chair provides a comfortable seating option in your garden, living room or balcony.
₹ 12999 / Set Get Latest Price
| Frame Material | Mild Steel |
| Usage Area | Patio, Restaurant, Garden, Beach, Balcony, Poolside, Terrace, Lobby, Cafe, Resort |
| Cushion Included | With cushion |
| Set Type | 2 piece set |
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brown |
| Warranty | 1 Year |
| Weight | 14 kg |
| Material | Rattan |
| Surface Finish | Painted |
| Country of Origin | Made in India |
| Table Dimension | 70 x 70 x 70 cm |
| Chair Dimension | 75 x 50 x 50 cm |
| Product Type | Table & Chair Set |
| Shape | Rectangular |
Universal furniture presents A Delightful 5 piece set includes a beautiful 1 table with 4 chairs. This simple and sleek table and chair provides a comfortable seating option in your garden, living room or balcony. It is made up of rattan material. Table without glass.
₹ 15999 / Set Get Latest Price
| Material | MS |
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brown |
| Weight | 8 kg |
| Dimensions | 31 x 31 x 30 Inch |
| Table Top Material | Glass |
Delightful 5 piece set includes a 1 beautiful table with 4 chairs. This simple and sleek table and chair provides a comfortable seating option in your garden, living room or balcony.
₹ 39999 / Set Get Latest Price
| Seating Capacity | 2 Seater |
| Frame Material | Wicker & Metal |
| Suitable For | Cafe, Balcony, Resort, Poolside, Indoor & Outdoor, Garden, Patio, Terrace |
| Table Shape | Round |
| Cushion Included | Yes |
| Color | Pink |
| Brand | Universal Furniture |
| Ideal For | Restaurant |
| Dimensions | 43cm x 24cm x 38cm |
| Set Contains | 4 Seater Chair with Table |
| Table Top Material | Glass |
| Material | Rattan |
₹ 12000 / Set Get Latest Price
| Brand | Universal Furniture |
| Material | Rattan |
| Color | White |
| Warranty | 3 Years |
| Surface Finish | Glossy |
| Appearance | Modern |
| Usage/Application | Garden & Balcony |
| Chair Weight | 6 kg |
| Table Weight | 4 kg |
| Chair Height | 72 cm |
| Chair Width | 50 cm |
| Chair Depth | 55 cm |
| Weave Method | Wicker |
Universal furniture presents a delightful sofa chair. This simple and sleek sofa chair provides a comfortable seating option in your garden, living room or balcony. It is made up of rattan material.
₹ 17999 / Piece Get Latest Price
| Type | Adjustable |
| Frame Material | Mild Steel |
| Seat Material | Leatherette |
| Usage/Application | Home |
| Swivel | Yes |
| Backrest Style | High Back |
| Material | Mild Steel |
| Color | Brown |
| Brand | Universal Furniture |
| Country of Origin | Made in India |
| Table Dimension | 70 x 70 x 70 cm (H x W x D) |
| Chair Dimension | 60 x 102 x 104 Centimeters |
Art projects, tea parties, and snack time are all the more fun with the Baby Relax Hunter 3-PC Kiddy Table & Chair Set. Stylishly simple, this set includes a kid-friendly height table and two chairs. Featuring a sturdy wood construction, your kids will love to play on this table and chair set for years to come. To make life easier, the table top is designed with a low border that will help keep puzzle pieces, crayons, and small toys on the table and off the floor! For all parents who home school their children, we think you just found your new best friend! The ideal solution for kids’ playrooms, nursery rooms or even in the living room, the Baby Relax Hunter 3-PC Kiddy Table & Chair Set will have everyone wanting to sit at the kid’s table. Available in multiple color options, the Hunter is both a fun piece for your children and a functional solution for you!
₹ 15999 / Piece Get Latest Price
| Product Type | Chair & Table Set |
| Material | Synthetic Cane |
| Seating Capacity | 4 Seater |
| Table Top Material | Glass |
| Frame Material | Mild Steel (MS) |
| Shape | Rectangular |
| Usage/Application | Garden |
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brown |
| Load Capacity | 150 kg per Seater |
Size:4Seater | Color:Brown Dining table set completes the ambience of your dining area, making it comforting and more enjoyable. This range of dining table sets will not only accentuate the interiors of your home, but also will give you a spot at home to sit and have your meals. From contemporary to modern dining table sets, get amazing deals, discounts and offers on this range of furniture Give your dining room a makeover by purchasing a new and classy dining table set by choosing from an irresistible collection on Roudhill. The legs of the dining table are sturdy in nature and can withstand the weight put on it. Chairs have beautiful designs which are another significant advantage of having this dining set in your house Made From Traditional Use Of Sheesham Wood, The Dinner Table Set Is A Welcoming Furniture For Everyday Use.
₹ 32999 / Piece Get Latest Price
| Product Type | Canteen Chair |
| Seating Capacity | 4 Seater |
| Material | Rattan & Wicker |
| Frame Material | Mild Steel (MS) |
| Color | Black |
| Top Material | Laminate |
| Table Shape | Round |
| Usage/Application | Garden & Balcony |
| Brand | Universal Furniture |
| Assembly | Pre-Assembled |
| Chair Dimension | 22 x 28 x 33 Inch (L x B x H) |
| Table Dimension | 30 x 27 x 30 Inch (L x B x H) |
₹ 19999 / Set Get Latest Price
| Chair Material | Metal |
| Material | Rattan/ Wicker |
| Upholstery | Leatherette |
| Armrest | Without Armrest |
| Chair Color | Black |
| Table Top Material | Glass |
| Back Style | High Back |
| Set Contain | 2 Chairs |
| Brand | Universal Furniture |
| Chair Width | 45 cm |
| Table Dimension | 58 X 58 X 58 cm |
| Chair Height | 74 cm |
| Chair Length | 48 cm |
Size:2 Seater | Color:Brown Dining table set completes the ambience of your dining area, making it comforting and more enjoyable. This range of dining table sets will not only accentuate the interiors of your home, but also will give you a spot at home to sit and have your meals. From contemporary to modern dining table sets, get amazing deals, discounts and offers on this range of furniture Give your dining room a makeover by purchasing a new and classy dining table set by choosing from an irresistible collection on Roudhill. The legs of the dining table are sturdy in nature and can withstand the weight put on it. Chairs have beautiful designs which are another significant advantage of having this dining set in your house Made From Traditional Use Of Sheesham Wood, The Dinner Table Set Is A Welcoming Furniture For Everyday Use.
₹ 16999 / Set Get Latest Price
| Table Shape | Square |
| Material | MS |
| Top Material | Glass |
| Seating Capacity | 2 Seater |
| Table Top Material | Glass |
| Table Height | 700 mm |
| Surface Finish | Matt Finish |
| Usage/Application | Garden & Balcony |
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brown |
| Warranty | 3 Years |
| Base Material | Iron |
Delightful 5 piece set includes a beautiful table with 4 chairs. This simple and sleek table and chair provides a comfortable seating option in your garden, living room or balcony.
₹ 12500 / Set Get Latest Price
| Frame Material | Wicker & Metal |
| Table Shape | Square |
| Seating Capacity | 4 |
| Table Top Material | Glass |
| Suitable For | Indoor & Outdoor |
| Cushion Included | No |
| Brand | Universal Furniture |
| Surface Finish | Polished |
| Load Capacity | 150 kg per Seater |
| Usage/Application | Hotel,Home etc |
| Material | Synthetic Cane |
₹ 19000 / Set Get Latest Price
| Table Type | Dining table |
| Material | Rattan |
| Top Material | Glass |
| Shape | Round |
| Frame Material | Mild Steel |
| Foldable | Non foldable |
| Umbrella Option | With umbrella hole |
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Grey |
| Warranty | 3 Years |
| Weight | 17 kg |
| Surface Finish | Glossy |
| Table Dimension | 70 x 75 x 70 cm (H x W x D) |
| Chair Dimension | 50 x 50 x 50 cm (H x W x D) |
Universal furniture presents A Delightful 5 piece set includes a beautiful 1 table with 4 chairs. This simple and sleek table and chair provides a comfortable seating option in your garden, living room or balcony. It is made up of rattan material. Table without glass.
₹ 16999 / Set Get Latest Price
| Table Type | Dining table |
| Top Material | Rattan |
| Shape | Rectangular |
| Frame Material | Mild Steel |
| Foldable | Non foldable |
| Umbrella Option | With umbrella hole |
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brown |
| Warranty | 3 Years |
| Weight | 17 kg |
| Surface Finish | Glossy |
| Table Dimension | 70 x 75 x 70 cm (H x W x D) |
| Chair Dimension | 120 x 65 x 65 cm (H x W x D) |
Universal furniture presents A Delightful 5 piece set includes a beautiful 1 table with 4 chairs. This simple and sleek table and chair provides a comfortable seating option in your garden, living room or balcony. It is made up of rattan material. Table without glass.
₹ 15000 / Set Get Latest Price
| Chair Type | High Back Chair |
| Cane Type | Rattan Cane |
| Upholstery | Without Cushion |
| Frame Material | Cane With Metal |
| Finish Color | Dark Brown |
| Seating Capacity | 4 |
| Brand | Universal Furniture |
| Usage | Hotel, Home etc |
| Material | Synthetic Cane |
Inderjeet Sahu (Owner)
Universal Furniture
Plot No 14, Kadam Vihar, Near Bheru Ji Temple Benad, Benar Road
Jaipur - 302012, Rajasthan, India