Providing you the best range of universal furniture luxury side pole umbrella, universal furniture luxury side pole fabric garden umbrella, universal furniture luxury natural finish green pole umbrella and universal furniture luxury center pole umbrella with effective & timely delivery.
₹ 12500 / Piece Get Latest Price
| Canopy Diameter | 9 ft |
| Pole Material | Mild Steel |
| Color Variant | Yes |
| Umbrella Style | Side Pole |
| Opening Mechanism | Manual Push |
| Base Included | Yes |
| Tilt Function | Manual Tilt |
| Umbrella Shape | Octagon |
| Umbrella Base Included | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Sunbrella Fabric |
| Canopy Fabric | Polyester |
Minimum order quantity: 1 Piece
The color of this Garden umbrella is Yellow with a stand.You can not even imagine how beautiful this umbrella. This Garden umbrella made of things like cloth,steel, and plastic are very good ..i can challenge with you after buying an umbrella when you see your eyes,then you will never send it back.because this umbrella quality is very very good.and looking very beautiful. This umbrella will enhance your style and with a lot of protection from the rain and sunshine. This umbrella is very good. Men, Women can use this umbrella.Whether is the heavy rain or the hot sun, this umbrella is your most reliable protective shelter. Say hello to summers with UV-ray blocking umbrellas from esprit. Air dry umbrella fabric within 24 hours of use in rain.
₹ 10999 / Piece Get Latest Price
| Canopy Diameter | 9 ft |
| Pole Material | Mild Steel |
| Canopy Fabric | Polyester |
| Color | Green |
| Opening Mechanism | Manual Push |
| Base Included | Yes |
| Tilt Function | Manual Tilt |
| Shape | Round |
| Diameter | 9 Feet |
| Base Material | Granite |
| Height | 160 cm |
| Base Size | 10,40 cm |
| Width | 40 cm |
| Depth | 20 cm |
| Weight | 44 kg |
The color of this Garden umbrella is Yellow with a stand.You can not even imagine how beautiful this umbrella. This Garden umbrella made of things like cloth,steel, and plastic are very good ..i can challenge with you after buying an umbrella when you see your eyes,then you will never send it back.because this umbrella quality is very very good.and looking very beautiful. This umbrella will enhance your style and with a lot of protection from the rain and sunshine. This umbrella is very good. Men, Women can use this umbrella.Whether is the heavy rain or the hot sun, this umbrella is your most reliable protective shelter. Say hello to summers with UV-ray blocking umbrellas from esprit. Air dry umbrella fabric within 24 hours of use in rain.
₹ 10999 / Piece Get Latest Price
| Canopy Diameter | 9 ft |
| Pole Material | Mild Steel |
| Canopy Fabric | Polyester |
| Color | Green |
| Opening Mechanism | Manual Push |
| Brand | Universal Furniture |
| Usage/Application | Garden |
| Base Included | Yes |
| Tilt Function | Manual Tilt |
| Warranty | 3 Months Manufacturer Warranty |
| Height | 765 mm |
| Width | 274 mm |
| Weight | 6 kg |
₹ 8950 / Piece Get Latest Price
| Canopy Diameter | 9 ft |
| Pole Material | Mild Steel |
| Canopy Fabric | Polyester |
| Color | Red |
| Opening Mechanism | Manual Push |
| Base Included | Yes |
| Tilt Function | Manual Tilt |
| Material | Polyester |
| Brand | Universal Furniture |
| Shape | Round |
| Diameter of Umbrella | 2.7 m / 9 feet |
| Poles Material | MS |
| Waterproof Fabric Size | 230 GSM |
₹ 8600 / Piece Get Latest Price
| Canopy Diameter | 9 ft |
| Pole Material | Mild Steel |
| Canopy Fabric | Polyester |
| Color | Green |
| Opening Mechanism | Manual Push |
| Base Included | Yes |
| Tilt Function | Manual Tilt |
| Material | Polyester |
| Brand | Universal Furniture |
| Shape | Round |
| Height | 45 cm |
| Width | 20 cm |
| Depth | 120 cm |
| Weight | 23 kg |
Inderjeet Sahu (Owner)
Universal Furniture
Plot No 14, Kadam Vihar, Near Bheru Ji Temple Benad, Benar Road
Jaipur - 302012, Rajasthan, India