Manufacturer of a wide range of products which include universal furniture rattan and wicker hanging swing chair and indoor swing jhula.
₹ 9999 / Piece Get Latest Price
| Usage Area | Indoor, Terrace, Cafe, Resort, Balcony, Living Room, Bedroom, Outdoor, Hotel Lobby, Office |
| Material | MS |
| Seating Capacity | 1 Seater |
| Swing Type | Hanging Chair |
| Load Capacity | 81 to 120 kg |
| Cushion Included | Yes |
| Usage/Application | Outdoor |
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Black |
| Primary Material | Synthetic Fiber |
| Tolerable Weight Capacity | 150 kg |
The garden swing with cushions are available in various colors to suit every taste and home decor. Made up of wrought iron, you will feel safe with this swinging chair. A hook spring is provided to hang the swing so you have all the required parts to enjoy the chair. Suitable for any home, or any space, our hanging chair comes ready-made. Check out our other colors to suit the perfect accent to your living space. NOTE: Images may vary with the original product due to the image editing.
₹ 8500 / Piece Get Latest Price
| Seating Capacity | 1 Seater |
| Material | Mild Steel |
| Suitable For | Kids Room, Hotel Lobby, Bedroom, Living Room, Resort, Home, Balcony, Cafe |
| Swing Type | Hanging Chair |
| Load Capacity | 81 to 120 kg |
| Cushion Included | Yes |
| 38"x48"x26" ( w xhxd) | 45 kg |
Minimum order quantity: 1 Piece
The garden swing and stand with cushions are available in various colours to suit every taste and home decor. Made up of wrought iron, you will feel safe with this swinging chair. A hook spring is provided to hang the swing so you have all the required parts to enjoy the chair. Suitable for any home, or any space, our hanging chair comes ready-made. Check out our other colours to suit the perfect accent to your living space. NOTE: Images may vary with the original product due to the image editing.
Inderjeet Sahu (Owner)
Universal Furniture
Plot No 14, Kadam Vihar, Near Bheru Ji Temple Benad, Benar Road
Jaipur - 302012, Rajasthan, India