Our range of products include uf outdoor chairs and table set of 4 garden coffee table and chairs for balcony terrace living room, 5 piece 2+1 grey patio conversation set, universal furniture outdoor dining set, universal furniture outdoor/ indoor/ balcony/ garden/ bar table & chair(4 chairs 1 table), universal furniture balcony table with 2 chairs and uf outdoor 4 seater sofa set with center table braid & rope sofa for garden, balcony.
₹ 8500 / Piece Get Latest Price
| Frame Material | Wicker & Metal |
| Seating Capacity | 4 |
| Suitable For | Terrace, Garden, Balcony, Patio, Cafe, Indoor & Outdoor, Resort, Poolside |
| Table Shape | Round |
| Table Top Material | Glass |
| Cushion Included | No |
| Color | Brown |
| Pack Type | Plastic Wrap |
| Armrest | Fixed Arm |
| Brand | Universal Furniture |
| Usage | Hotel, Home etc |
₹ 13500 / Piece Get Latest Price
| Material | Rattan |
| Brand | Universal Furniture |
| Color | White, Brown |
| Usage/Application | Garden |
| Warranty | 3 Year |
₹ 8000 / Set Get Latest Price
| Set Type | Table with 4 chairs |
| Seating Capacity | 4 seater |
| Top Material | Rattan |
| Usage/Application | Outdoor |
| Material | Iron |
| Color | beige |
| Brand | Universal Furniture |
| Usage Area | Poolside, Terrace, Balcony, Cafe, Restaurant, Patio, Resort, Garden |
| Weight | 18 kg |
| Primary Material | Rattan |
If you are looking for comfortable and premium chairs for home, living room, or study room, balcony or any outdoor area such as garden we are best option for you. The design provides convenient air flow to the back resulting in the comfort you require when seating.
₹ 24000 / Set Get Latest Price
| Set Type | Table with 4 chairs |
| Seating Capacity | 4 seater |
| Top Material | Rattan |
| Frame Material | Mild Steel |
| Color | Brown |
| Usage/Application | Bar |
| Brand | Universal Furniture |
| Usage Area | Balcony, Terrace, Poolside, Restaurant, Patio, Resort, Cafe, Garden |
| Material | Rattan |
| Primary Material | Rattan and wicker |
| Product Type | Table & Chair Set |
Minimum order quantity: 1 Set
Shop Exclusive and wide range of Products from WICKER HUB on
₹ 15999 / Set Get Latest Price
| Material | Cane |
| Frame Material | Rattan |
| Usage Area | Restaurant, Poolside, Lobby, Beach, Resort, Terrace, Balcony, Patio, Garden, Cafe |
| Cushion Included | With cushion |
| Set Type | 2 piece set |
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cane |
| Warranty | 3 Years |
| Surface Finish | Glossy |
| Usage/Application | Garden,Living Room or Balcony |
| Tolerable Weight Capacity | 130 kg |
| Chair Dimension | 46 x 22 x 20 Inch (H x W x D) |
| Table height | 38 Inch |
| Product Type | Chair |
Delightful 3 piece set includes a beautiful table with 2 chairs. This simple and sleek table and chair provides a comfortable seating option in your garden, living room or balcony.
₹ 33999 / Set Get Latest Price
| Set Configuration | 4 seater |
| Material | Rattan |
| Frame Material | Mild Steel |
| Cushion Included | Yes |
| Seating Capacity | 4 Seater |
| Upholstery Material | Leatherette |
| Table Included | Center table |
| Brand | Universal Furniture |
| Color | White |
| Cushioning | With Cushion |
| Cushion Material | Leather |
| Warranty | 1 Year |
| Surface Finish | Glossy |
| Usage/Application | Garden & Balcony |
| Country of Origin | Made in India |
| Chair Weight | 8 kg |
| Table Weight | 3 kg |
| Chair Height | 75 cm |
| Chair Width | 55 cm |
| Chair Depth | 52 cm |
Universal furniture presents A Delightful Sofa Chair. This simple and sleek sofa chair provides a comfortable seating option in your garden, living room or balcony. It is made up of rattan material.
₹ 36500 / Set Get Latest Price
| Seating Capacity | 5 Seater |
| Suitable For | Indoor & Outdoor |
| Seat Material | Leatherette |
| Primary Color | White |
| Cushion Included | Yes |
| Usage/Application | Living room |
| Backrest Style | Medium Back |
| Color | White |
| Frame material | Iron |
| Material | Rattan |
Minimum order quantity: 2 Set
₹ 7500 / Piece Get Latest Price
| Set Type | Table with 4 chairs |
| Material | Mild Steel |
| Top Material | Rattan |
| Frame Material | Mild Steel |
| Seating Capacity | 4 Seater |
| Table Top Material | Glass |
| Shape | Round |
| Cushion Included | With cushion |
| Usage/Application | Garden,Balcony,Outdoor & Indoor |
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brown |
₹ 24999 / Piece Get Latest Price
| Table Shape | Square |
| Table Top Material | Glass |
| Suitable For | Poolside, Patio, Terrace, Resort, Garden, Indoor & Outdoor, Cafe, Balcony |
| Shape | Rectangular |
| Frame Material | Wicker & Metal |
| Table Height | 750 mm |
| Color | White |
| Material | Rattan, MS |
| Usage/Application | Indoor & Outdoor |
| Height | 90 cm |
| Brand | Universal Furniture |
| Width | 90 cm |
| Depth | 90 cm |
| Weight | 18 kg |
| Weave Method | Wicker |
Universal Furniture cane squar shape stool made from natural cane which is traditional wooden handicraft that is exquisite as well as competitively priced. These are exquisitely designed as well. These are made from top quality cane and jute rope and are perfect for ideal for decorating homes and office as well as commercial spaces. You can use this for bedroom, living room as well as for your garden to feel comfort and take complete rest. These are perfect match for home, terrace , balcony, garden and bars.
₹ 4599 / Set Get Latest Price
| Chair Material | Rattan |
| Upholstery | No Upholstery |
| Armrest | With Armrest |
| Chair Color | Cream |
| Back Style | High Back |
| Set Contain | 2 Chairs |
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Honey |
Minimum order quantity: 50 Set
Universal furniture patio set comfortably accommodates adults. Outdoor furniture with a sturdy construction, very durable and can withstand loads. hand weaved with synthetic wicker for better comfort and softness. Great for patios, gardens, backyards, poolsides, balconies. We will lead you to experience unprecedented comfort and pleasure to better enjoy your leisure time.
₹ 8499 / Set Get Latest Price
| Frame Material | Rattan |
| Suitable For | Resort, Hotel Lobby, Balcony, Poolside, Patio, Garden, Cafe, Indoor & Outdoor |
| Seating Capacity | Single Seater |
| Cushion Included | Yes |
| Backrest Style | High Back |
| Color | Brown |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Home |
| Brand | Universal Furniture |
| Weight | 20 kg |
| Height | 80 cm |
| Width | 70 cm |
| Depth | 70 cm |
| Weave Method | Wicker |
If you are looking for comfortable and premium chairs for home, living room, or study room, balcony or any outdoor area such as garden we are best option for you. The design provides convenient air flow to the back resulting in the comfort you require when seating.
₹ 15499 / Set Get Latest Price
| Table Type | Coffee table |
| Top Material | Rattan |
| Shape | Rectangular |
| Usage/Application | Home |
| Frame Material | Mild Steel |
| Foldable | Non foldable |
| Umbrella Option | Without umbrella |
| Material | Mild Steel |
| Color | Brown |
| Brand | Universal Furniture |
| Table Top Material | Glass |
If you are looking for comfortable and premium chairs for home, living room, or study room, balcony or any outdoor area such as garden we are best option for you. The design provides convenient air flow to the back resulting in the comfort you require when seating.
₹ 7500 / Set Get Latest Price
| Chair Type | Cafe Chair |
| Suitable For | Indoor & Outdoor |
| Color | Brown |
| Cushion Included | No |
| Backrest Style | High Back |
| Brand | Universal Furniture |
| Ideal For | Restaurant |
| Material | Rattan |
| Frame Material | Rattan & Metal |
Minimum order quantity: 1 Set
If you are looking for comfortable and premium chairs for home, living room, or study room, balcony or any outdoor area such as garden we are best option for you. The design provides convenient air flow to the back resulting in the comfort you require when seating.
₹ 45000 / Set Get Latest Price
| Set Configuration | 3+2+1 |
| Cushion Included | Yes |
| Usage/Application | Office |
| Upholstery Material | Leatherette |
| Table Included | Center table |
| Color | Brown |
| Brand | Universal Furniture |
| Frame Material | Iron |
| Seating Capacity | 5 Seater |
| Seat Material | PU |
If you are looking for comfortable and premium chairs for home, living room, or study room, balcony or any outdoor area such as garden we are best option for you. The design provides convenient air flow to the back resulting in the comfort you require when seating.
₹ 3999 / Piece Get Latest Price
| Chair Type | Arm chair |
| Material | Rattan |
| Frame Material | Mild Steel |
| With Cushion | Without cushion |
| Seating Height | 450 mm |
| Foldable | No |
| Usage/Application | Hotel Lawn |
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brown |
| Load Capacity | 100 - 150 kg |
If you are looking for comfortable and premium chairs for home, living room, or study room, balcony or any outdoor area such as garden we are best option for you. The design provides convenient air flow to the back resulting in the comfort you require when seating.
Inderjeet Sahu (Owner)
Universal Furniture
Plot No 14, Kadam Vihar, Near Bheru Ji Temple Benad, Benar Road
Jaipur - 302012, Rajasthan, India