We are a leading Manufacturer of uf outdoor chairs and table set of 4 garden coffee table and chairs for balcony, uf 2 - person round outdoor dining set with cushions outdoor furniture table, universal furniture sofa set with table, modern outdoor table & chair set, cane chair and table set and bamboo cane sofa chair with cushion from Jaipur, India.
₹ 7500 / Set Get Latest Price
| Material | Rattan |
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brown |
| Warranty | 1 Year |
| Surface Finish | Glossy |
| Height | 28 Inch |
| Length | 18 Inch |
| Chair Weight | 4 kg |
| Table Weight | 5 kg |
| Width | 18 Inch |
Create a stylish and comfortable outdoor space with the UF Universal Garden Patio Furniture Set. This 5-piece set includes four chairs with white cushions and a matching coffee table, perfect for your garden, balcony, or patio. Crafted from durable, weather-resistant materials, this set offers both comfort and style, making it ideal for outdoor entertaining or relaxation. The clean, modern white color enhances any outdoor décor, while the sturdy construction ensures long-lasting use through all seasons.
Universal furniture presents A Delightful Sofa Chair. This simple and sleek sofa chair provides a comfortable seating option in your garden, living room or balcony. It is made up of rattan material.
₹ 14999 / Set of 2 Get Latest Price
| Frame Material | Wicker & Metal |
| Suitable For | Balcony, Terrace, Indoor & Outdoor, Garden, Cafe, Resort, Patio, Poolside |
| Seating Capacity | 2 |
| Usage/Application | Garden |
| Table Top Material | Glass |
| Cushion Included | Yes |
| Material | Mild Steel |
| Table Shape | Round |
| Table Top | Glass |
| Color | Brown |
| Brand | Universal Furniture |
| Dimensions | 60 x 58 x 74 Centimeters |
| Product Type | Table & Chair Set |
| Country of Origin | Made in India |
| Width | 60 cm |
| Height | 76 cm |
| Depth | 60 cm |
| Weight | 9 kg |
| Weave Method | Wicker |
This UF styled outdoor dining set offers a cozy spot for two to enjoy al fresco meals or a relaxing morning coffee. The set includes a round table with a silk-printed glass tabletop and an aluminum base, accompanied by two chairs with aluminum feet and rattan backs. We love that the chairs also come with removable polyester cushions for added comfort, making your outdoor space feel like a personal oasis. Weather-resistant, water-resistant, and UV-resistant, this dining set is designed to withstand the elements while maintaining its charm. It has a weight capacity per seat is150 kg.
₹ 45999 / Set Get Latest Price
| Sofa Type | L Shape |
| Suitable For | Indoor & Outdoor, Resort, Balcony, Garden, Hotel Lobby, Poolside, Patio, Cafe |
| Upholstery Material | Leatherette |
| Seating Capacity | six seater |
| Color | Brown |
| Cushion Included | Yes |
| Backrest Style | Medium Back |
| Usage | Reception, Office, Living Room, Hotel Lobby, Restaurant |
| Storage Type | No Storage |
| Material | Mild Steel |
| Suitable Room | Living Room |
| Set Configuration | Sectional Set |
| Brand | Universal Furniture |
| Warranty | 1 Year |
| Armrest | With Armrest |
| Weight | 60 kg |
| Dimension | 84 X 62 X 58 cm |
| Frame Material | Metal |
| Primary Material | Rattan |
₹ 10999 / Set Get Latest Price
| Set Type | Table with 2 chairs |
| Seating Capacity | 2 seater |
| Top Material | Rattan |
| Usage/Application | Home |
| Frame Material | Mild Steel |
| Shape | Rectangular |
| Table Finish | Paint Coated |
| Material | Mild Steel |
| Finish | Glossy |
| Color | Black |
| Brand | Universal Furniture |
If you are looking for comfortable and premium chairs for home, living room, or study room, balcony or any outdoor area such as garden we are best option for you. The design provides convenient air flow to the back resulting in the comfort you require when seating.
₹ 11000 / Piece Get Latest Price
| Chair Type | Arm Chair |
| Cane Type | Rattan Cane |
| Upholstery | Without Cushion |
| Frame Material | Cane With Metal |
| Finish Color | Brown |
| Brand | Universal Furniture |
| Pack Type | Plastic Wrap |
| Ideal For | Home |
| Finish | Polished |
| Seating Capacity | 2 |
If you are looking for comfortable and premium chairs for home, living room, or study room, balcony or any outdoor area such as garden we are best option for you. The design provides convenient air flow to the back resulting in the comfort you require when seating.
₹ 15800 / Piece Get Latest Price
| Seat Material | Synthetic Rope |
| Chair Type | Sofa Chair |
| Frame Material | Mild Steel |
| Type | Outdoor Chair |
| Suitable For | Outdoor, Indoor |
| Armrest Available | With Armrest |
| Seating Capacity | Set of 2 |
| Cushioning | With Cushion |
| Brand | Universal Furniture |
| Colour | Beige |
| Size/Dimension | 54 X 38 X 59 cm |
| Maximum Load Capacity | 250 kg |
| Shape | Round |
| Foldable | No |
| Portable | Yes |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Made in India |
Details:
Weather-resistant frame, so it can be used both inside and outside of your home
Tropical style I Extremely durable and flexible material I Includes fully tufted huge cushion. Sink into style when you sit back in this cozy and chic chair, the perfect finishing touch for any boho seating ensemble or arrangement
Top Umbrella is folding and angle position can be changed
₹ 30999 / Set Get Latest Price
| Set Configuration | 4 seater |
| Frame Material | Mild Steel |
| Cushion Included | Yes |
| Product Type | Sofa Set |
| Usage/Application | Garden |
| Seating Capacity | 4 Seater |
| Upholstery Material | Leatherette |
| Table Included | Center table |
| Material | Mild Steel |
| Table Shape | rectangle |
| Table Top | Glass |
| Cushioning | With Cushion |
| Cushion Material | raging |
| Color | Brown |
| Brand | Universal Furniture |
| Shape | Rectangular |
| Portable | Yes |
| Surface Finish | Painted |
| Table Weight | 30 kg |
| Country of Origin | Made in India |
| Height | 76 cm |
| Width | 120 cm |
| Depth | 60 cm |
| Weave Method | Wicker |
Minimum order quantity: 1 Set
₹ 32999 / Set Get Latest Price
| Set Configuration | 3+2+1 |
| Material | Rattan |
| Frame Material | Mild Steel |
| Cushion Included | Yes |
| Seating Capacity | 4 Seater |
| Upholstery Material | Leatherette |
| Table Included | Center table |
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brown |
| Cushioning | With Cushion |
| Cushion Material | Leather |
| Weight | 40 kg |
| Height | 76 cm |
| Country of Origin | Made in India |
| Width | 120 cm |
| Depth | 55 cm |
| Weave Method | Wicker, rope |
Minimum order quantity: 1 Set
₹ 15500 / Set Get Latest Price
| Chair Type | Cafe chair |
| Set Configuration | Sectional set |
| Set Type | Table with chairs |
| With Cushion | With cushion |
| Frame Material | Mild Steel |
| Seating Height | 500 mm |
| Cushion Included | With cushion |
| Foldable | No |
| Stackable | Yes |
| Table Shape | Round |
| Material | Rope |
| Size/Dimension | 20 x 68 x 18 inch |
| Usage/Application | Living Room |
| Usage Area | Terrace, Balcony, Cafe, Restaurant, Resort, Garden, Poolside, Patio |
| Color | Brown |
| Brand | Universal Furniture |
| Seating Capacity | 2 |
The Rope Material 3 Pieces Set beautifully handcrafted using seasoned and skilled labors using traditional hand tools for beautifying and enhancing your homes, commercial spaces, resorts, hotels. It brings to you modern and comfort sofa set for your living room. It has an elegant design which
enhances the interior decor of your living room. Designed in such a way, the sofa set is comfort to sit.
₹ 30000 / Set Get Latest Price
| Set Configuration | 3+2+1 |
| Frame Material | Wicker |
| Cushion Included | Yes |
| Color | Brown |
| Upholstery Material | Leatherette |
| Table Included | Center table |
| Seating Capacity | 5 Seater |
| Material | Mild Steel |
| Suitable Room | Living Room |
| Brand | Universal Furniture |
Lounge out in the summer sun with a cool drink or enjoy having guests over for coffee with our spacious outdoor sofa set that excels in style & comfort. This set includes a three-seater sofa, an ottoman, & a coffee table, making this set perfect for hosting small outdoor get-togethers or just for lounging about outside with a good book. Featuring wooden X-Panel frames & fresh cushion colors, our set brings a timeless look to any outdoor space that will last for years to come. Material: acacia wood fabric composition: 100% polyester arm height: 24.00" arm height: 24.00" .
₹ 35000 / Set Get Latest Price
| Seating Capacity | 4 Seater |
| Suitable For | Indoor & Outdoor |
| Shape | Rectangular |
| Seat Material | Rexin |
| Set Type | 2+1+1 |
| Primary Color | Beige |
| Usage/Application | Outdoor |
| Backrest Style | Medium Back |
| Color | Beige |
| Cushion Included | Yes |
| Frame material | Wood |
| Sofa Legs Material | Wood |
| Centre Table Included | Yes |
| Back Type | Cushion Back |
| Armrest | With Armrest |
| Assembly Required | Already Assembled |
| Storage Provided | No |
| Wheels Included | No |
| Clearance From Floor | 5 inch |
| Country of Origin | Made in India |
rattan cane sofa set is beautifully hand crafted using colour:yellow" seasoned cane by skilled labors using traditional hand tools for beautifying and enhancing your homes, commercial spaces, resorts, hotels. it is 100 colour:yellow". Hand made with eco -friendly material, light in weight the polish lasts for 2 or more years, it can be re-polished. as it is natural cane and hand crafted piece, each piece will have slight difference in shape, size and colour (shade), making each product unique. natural dis-alignment or colour difference in various spots is possible depending upon the base natural colour of the raw material used. this product comes with cushion which is available in assorted colours. no assembly required. can be used in multiple setting like living room, lawn, garden. polish shade may differ durability upto 10 years care instruction : easy to maintain just dust or clean it with a damp cloth, then wipe dry or simply clean with a vacuum cleaner. cushion care instruction : cushion is not washable. Colour of the cushion may vary. Cushion is filled with a mix of cotton, synthetic fiber and synthetic material. You can make a loose cover for the cushion with your choice of fabric which will be washable.
Inderjeet Sahu (Owner)
Universal Furniture
Plot No 14, Kadam Vihar, Near Bheru Ji Temple Benad, Benar Road
Jaipur - 302012, Rajasthan, India