Manufacturer of a wide range of products which include universal furniture 2+1 conversation set (beige), universal furniture d12 set 4 chair and 1 table with glass (white), universal furniture d12 set 3 chair and 1 table with glass (white), 4 seater modern table & 4 chair, uf outdoor 4 seater sofa set with center table braid & rope sofa and 5 seater outdoor sofa set.
₹ 19999 / Piece Get Latest Price
| Product Type | Chair |
| Frame Material | Mild Steel |
| Usage Area | Lobby, Patio, Restaurant, Beach, Cafe, Resort, Balcony, Terrace, Garden, Poolside |
| Usage/Application | Garden |
| Cushion Included | With cushion |
| Set Type | 4 piece set |
| Material | Mild Steel |
| Color | Brown |
| Brand | Universal Furniture |
| Weight | 4 kg |
| Length | 14 Inch |
| Width | 17 Inch |
| Height | 18 Inch |
Universal furniture presents A Delightful Chair. This simple and sleek chair provides a comfortable seating option in your garden, living room or balcony. It is made up of rattan material.
₹ 8000 / Set Get Latest Price
| Seating Capacity | 4 Seater |
| Number Of Seater | 4 Seater |
| Frame Material | Wicker & Metal |
| Suitable For | Patio, Indoor, Garden, Terrace, Cafe, Outdoor, Indoor & Outdoor, Poolside, Balcony, Resort |
| Table Top Material | Glass |
| Table Shape | Round |
| Set Contains | With Chairs |
| Colour | Dark Brown |
| Cushion Included | No |
| Brand | Universal Fyurniture |
| Country of Origin | Made in India |
Universal Furniture made 4-piece furniture patio set comfortably accommodates 4 adults. Outdoor furniture with a sturdy construction, very durable and can withstand loads. hand weaved with synthetic wicker for better comfort and softness. Great for patios, gardens, backyards, poolside's, balconies. We will lead you to experience unprecedented comfort and pleasure to better enjoy your leisure time.
₹ 8999 / Set Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Seating Capacity | 1 Seater |
| Color | Black |
| Set Contains | With Chair |
| Brand | Universal Furniture |
| Type | Wicker Chair |
Universal Furniture made 3 piece furniture patio set comfortably accommodates 3 adults. Outdoor furniture with a sturdy construction, very durable and can withstand loads. hand weaved with synthetic wicker for better comfort and softness. Great for patios, gardens, backyards, poolside's, balconies. We will lead you to experience unprecedented comfort and pleasure to better enjoy your leisure time.
₹ 17999 / Set Get Latest Price
| Material | Rattan |
| Usage/Application | Garden & Balcony |
| Set Size | Set of 4 |
| Brand | Universal Furniture |
| Surface Finish | Glossy |
| Color | White |
If you are looking for comfortable and premium chairs for home, living room, or study room, balcony or any outdoor area such as garden we are best option for you. The design provides convenient air flow to the back resulting in the comfort you require when seating.
₹ 35999 / Set Get Latest Price
| Set Configuration | 4 seater |
| Frame Material | Mild Steel |
| Cushion Included | Yes |
| Usage/Application | Hotel |
| Seating Capacity | 4 Seater |
| Upholstery Material | Leatherette |
| Table Included | Center table |
| Material | Mild Steel |
| Table Shape | Round |
| Cushioning | With Cushion |
| Cushion Material | Leather |
| Color | Brown |
| Brand | Universal Furniture |
| Country of Origin | Made in India |
| Height | 75 cm |
| Width | 60cm |
| Depth | 60 cm |
| Weight | 30 kg |
| Weave Method | Wicker, rope |
Minimum order quantity: 1 Set
₹ 48000 / Set Get Latest Price
| Frame Material | Wicker & Metal |
| Suitable For | Indoor & Outdoor |
| Usage/Application | Outdoor |
| Cushion Included | Yes |
| Backrest Style | Medium Back |
| Color | White |
| Material | Rattan |
| Brand | Universal Furniture |
| Finish | Glossy |
| Seating Capacity | 5 Seater |
If you are looking for comfortable and premium chairs for home, living room, or study room, balcony or any outdoor area such as garden we are best option for you. The design provides convenient air flow to the back resulting in the comfort you require when seating.
₹ 29999 / Set Get Latest Price
| Set Configuration | Sectional set |
| Frame Material | Mild Steel |
| Cushion Included | Yes |
| Material | rope |
| Color | grey |
| Seating Capacity | 4 |
| Brand | Universal Furniture |
| Usage Area | Poolside, Garden, Resort, Terrace, Cafe, Lobby, Restaurant, Balcony |
| Weather Resistance | Rust resistant, Water resistant, All weather, UV resistant |
| Usage/Application | Home |
| Load Capacity | 150 kg Per Seat |
Introducing the stylish and contemporary 4-seater patio rope furniture set by Universal Furniture. This elegant ensemble includes a comfortable 2-seater loveseat, two chic single chairs, and a sleek patio table, perfect for enhancing any outdoor space. Crafted with durable, weather-resistant materials, each piece features intricately woven rope detailing, offering both visual appeal and sturdy support. The loveseat and chairs come with plush, weather-resistant cushions for ultimate comfort, while the patio table boasts a tempered glass top, ideal for outdoor dining or casual gatherings. Elevate your patio or garden with this sophisticated and functional furniture set from Universal Furniture.
₹ 13500 / Piece Get Latest Price
| Seat Material | Rope |
| Frame Material | Mild Steel |
| Type | Accent Chair |
| Cushioning | With Cushion |
| Brand | Universal Furniture |
| Material | Cane |
| Seating Capacity | Single |
| Usage/Application | Home |
| Shape | Round |
| Load Capacity | 150 kg |
Create a stylish and comfortable outdoor space with the UF Universal Garden Patio Furniture Set. This 5-piece set includes four chairs with white cushions and a matching coffee table, perfect for your garden, balcony, or patio. Crafted from durable, weather-resistant materials, this set offers both comfort and style, making it ideal for outdoor entertaining or relaxation. The clean, modern white color enhances any outdoor décor, while the sturdy construction ensures long-lasting use through all seasons.
The set comes with a smooth contemporary make, along with a touch of the conventional. The set comprises four chairs and a table. Each of the pieces of the Majestic Furniture Knitted Garden furniture Set is strong owing to its primary material, which is metal. The knitted metal outline looks great besides highlighting great quality.
Inderjeet Sahu (Owner)
Universal Furniture
Plot No 14, Kadam Vihar, Near Bheru Ji Temple Benad, Benar Road
Jaipur - 302012, Rajasthan, India