Our product range includes a wide range of universal furniture, outdoor garden & balcony table with 4 chairs and cafe tables & chairs.
₹ 12999 / Set Get Latest Price
| Material | Rattan |
| Frame Material | Wicker |
| Usage Area | Restaurant, Garden, Poolside, Beach, Lobby, Terrace, Resort, Balcony, Cafe, Patio |
| Cushion Included | With cushion |
| Set Type | 2 piece set |
| Brand | Universal Furniture |
| Warranty | 3 Years |
| Weight | 17 kg |
| Surface Finish | Glossy |
| Usage/Application | Garden,Living Room or Balcony |
| Table Dimension | 70 x 70 x 70 cm (H x W x D) |
| Chair Dimension | 75 x 50 x 50 cm (H x W x D) |
| Product Type | Chair |
Universal furniture presents A Delightful 5 piece set includes a beautiful 1 table with 4 chairs. This simple and sleek table and chair provides a comfortable seating option in your garden, living room or balcony. It is made up of rattan material. Table without glass.
₹ 12999 / Set Get Latest Price
| Product Type | Cafe Sofa |
| Primary Material | Wicker / Rattan |
| Material | Mild Steel |
| Seating Capacity | 2 Seater |
| Color | beige |
| Usage | Outdoor |
| Table Shape | Round |
| Size | 64.8 x 63.5 x 74.9 Centimeters |
| Table Top Material | Glass |
| Model Name/Number | rope-1 |
| Shape | rectangular |
| Type | Cafe Chair |
Minimum order quantity: 1 Set
Inderjeet Sahu (Owner)
Universal Furniture
Plot No 14, Kadam Vihar, Near Bheru Ji Temple Benad, Benar Road
Jaipur - 302012, Rajasthan, India