Manufacturer of a wide range of products which include universal furniture outdoor 2 sofa chair set, uf outdoor sofa set with center table rope sofa for garden, balcony, terrace & living room, uf 5 pieces wicker patio furniture set, outdoor patio chairs with ottomans, universal furniture cane outdoor sofa chair, universal furniture rattan and wicker 2 sofa chair with cushion and uf outdoor 4 seater sofa set with center table.
₹ 9999 / Set Get Latest Price
| Product Type | Chair |
| Frame Material | Rattan |
| Usage Area | Poolside, Balcony, Resort, Garden, Patio, Cafe, Lobby, Terrace, Restaurant, Beach |
| Usage/Application | Hotel |
| Cushion Included | With cushion |
| Set Type | Single piece |
| Material | Mild Steel |
| Color | Black |
| Brand | Universal Furniture |
| Chair Weight | 6 kg |
| Height | 75 cm |
| Width | 50 cm |
| Depth | 50 cm |
| Warranty | 3 Years |
Universal furniture presents A Delightful Sofa Chair. This simple and sleek sofa chair provides a comfortable seating option in your garden, living room or balcony. It is made up of rattan material.
₹ 45000 / Set Get Latest Price
| Material | Rattan |
| Frame Material | Iron |
| Seating Capacity | 6 Seater |
| Usage/Application | Living room |
| Cushioning | With Cushion |
| Cushion Material | rope |
| Brand | Universal Furniture |
| Back Style | Pillow Back |
| Country of Origin | Made in India |
| Weight | 55 kg |
| Knitted By | Wicker Fiber |
Made of iron and wicker fiber, this dining chair is durable, stylish and comfortable. This chair has an ergonomic design and multicolor finish, and is also excellent value!
₹ 19500 / Piece Get Latest Price
| Chair Type | Lounge Chair |
| Product Type | Table & Chair Set |
| Frame Material | Rattan & Metal |
| Suitable For | Resort, Cafe, Poolside, Terrace, Balcony, Patio, Garden, Indoor & Outdoor |
| Set Of Chairs | 4 |
| Color | Brown |
| Cushion Included | Yes |
| Backrest Style | High Back |
| Brand | Universal Furniture |
| Backrest | With Backrest |
| Cushioning | With Cushion |
| Weight | 16 kg |
| Cushion Material | Leather |
| Armrest | With Arm Rest |
| Height | 75 cm |
| Usage/Application | Garden & Balcony |
| Back Type | rattan |
| Seating Capacity | 4 |
| Seating Height | 17 in |
| Dimensions LxWxH | 66D x 70W x 80H Centimeters |
| Country of Origin | Made in India |
| Width | 65 cm |
| Depth | 65 cm |
Chair weight: 12 kg each , table weight: 6 kg
Assembly Type:Pre-assembled | Made of premium quality material
Perfect furniture to flaunt your wonderful collectibles
Chair Height :75cm , width: 50cm, Depth:
₹ 7500 / Piece Get Latest Price
| Seating Capacity | 1 seater |
| Back Type | High Back |
| Frame Material | Iron |
| Color | Glossy Brown |
| Seat Material | Leather |
| Usage/Application | Hotel |
| Cushion Available | Yes |
| Arm Type | With Arms |
| Brand | Universal Furniture |
| Width | 70 cm |
| Depth | 70 cm |
| Finish | Glossy |
Universal furniture privides a delightful sofa chair. This simple and sleek sofa chair provides a comfy seating option in your garden, living room or balcony. It is made up of rattan material.
₹ 14950 / piece Get Latest Price
| Seating Capacity | 2 seater |
| Back Type | High Back |
| Frame Material | Iron |
| Color | Black |
| Seat Material | Leather |
| Usage/Application | Hotel |
| Cushion Available | Yes |
| Arm Type | With Arms |
| Brand | Universal Furniture |
| Material | Rattan |
| Back Style | Cushion back |
| Length | 14 Inch |
| Width | 17 Inch |
| Chair Weight | 6 kg |
| Height | 18 Inch |
Universal furniture presents A Delightful Sofa Chair. This simple and sleek sofa chair provides a comfortable seating option in your garden, living room or balcony. It is made up of rattan material.
₹ 39999 / Piece Get Latest Price
| Set Configuration | 2+1+1 |
| Material | Rattan |
| Frame Material | Mild Steel |
| Cushion Included | Yes |
| Color | White |
| Number Of Legs | 4 |
| Brand | Universal Furniture |
| Usage Area | Resort, Restaurant, Garden, Balcony, Poolside, Terrace, Cafe, Lobby |
| Weather Resistance | All weather, Water resistant, Rust resistant, UV resistant |
| Load Capacity | 150 kg |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 2999 / Piece Get Latest Price
| Chair Type | Balcony Chair |
| Frame Material | Rattan & Metal |
| Suitable For | Indoor & Outdoor |
| Set Of Chairs | 1 |
| Product Type | Chair |
| Color | Honey |
| Cushion Included | No |
| Usage/Application | Hotel |
| Backrest Style | High Back |
| Backrest | With Backrest |
| Cushioning | Without Cushion |
| Armrest | With Arm Rest |
| Brand | Universal Furniture |
| Shape | Rectangular |
| Portable | Yes |
| Surface Finish | Polished |
| Material | Wicker |
| Country of Origin | Made in India |
| Dimension | 18.5 X 21 X 33 inch |
| Weight | 5 kg |
₹ 6000 / Piece Get Latest Price
| Chair Type | Dining Chair |
| Frame Material | Wicker & Metal |
| Suitable For | Resort, Indoor & Outdoor, Balcony, Garden, Cafe, Poolside, Patio, Terrace |
| Cushion Included | Yes |
| Backrest Style | High Back |
| Color | Grey |
| Material | Rattan & Wicker Cane |
| Brand | Universal Furniture |
| Application | Living Room,Balcony,Garden |
| Dimension | 35x35x28 cm |
₹ 8999 / Piece Get Latest Price
| Chair Type | Lounge Chair |
| Cane Type | Natural Cane |
| Upholstery | With Cushion |
| Frame Material | Cane With Metal |
| Finish Color | Natural |
| Size/Dimension | 25 x 32 x 30 inch |
| Usage/Application | Home |
| Color | Beige |
| Brand | Universal Furniture |
| Weight | 10 kg |
| Material | Bamboo Can |
₹ 7500 / Piece Get Latest Price
| Seating Capacity | 1 seater |
| Back Type | High Back |
| Frame Material | Iron |
| Color | Black |
| Seat Material | Leather |
| Usage/Application | Hotel |
| Cushion Available | Yes |
| Arm Type | With Arms |
| Brand | Universal Furniture |
| Warranty | 3 Years |
| Width | 50 cm |
| Depth | 50 cm |
| Weight | 10 kg |
| Height | 75 cm |
Universal furniture presents A Delightful Sofa Chair. This simple and sleek sofa chair provides a comfortable seating option in your garden, living room or balcony. It is made up of rattan material.
₹ 9699 / Piece Get Latest Price
| Chair Type | Sofa Chair |
| Cane Type | Natural Cane |
| Upholstery | With Cushion |
| Suitable For | Outdoor, Indoor |
| Armrest Available | With Armrest |
| Frame Material | Cane With Metal |
| Cushion Included | Yes |
| Finish Color | Natural |
| Colour | Brown |
| Size/Dimension | 18.5x21x33 cm |
| Weight(in Kg) | 5 kg |
| Brand | Universal Furniture |
| Foldable | No |
| Portable | Yes |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 9000 / Piece Get Latest Price
| Chair Type | Arm Chair |
| Frame Material | Rattan |
| Suitable For | Garden, Cafe, Resort, Indoor & Outdoor, Balcony, Patio, Terrace, Poolside |
| Cushion Included | Yes |
| Backrest Style | High Back |
| Color | Brown |
| Brand | Universal Furniture |
| Ideal For | Restaurant |
| Material | Rattan Cane |
Minimum order quantity: 2 Piece
If you are looking for comfortable and premium chairs for home, living room, or study room, balcony or any outdoor area such as garden we are best option for you. The design provides convenient air flow to the back resulting in the comfort you require when seating.
₹ 3999 / Piece Get Latest Price
| Chair Type | Stackable chair |
| With Cushion | Without cushion |
| Usage/Application | Office |
| Seating Height | 450 mm |
| Foldable | No |
| Stackable | Stackable |
| Color | Brown |
| Brand | Universal Furniture |
| Frame Material | MS |
| Height | 75 cm |
| Width | 50 cm |
| Depth | 50 cm |
| Weight | 15 kg |
| Weave Method | Wicker |
If you are looking for comfortable and premium chairs for home, living room, or study room, balcony or any outdoor area such as garden we are best option for you. The design provides convenient air flow to the back resulting in the comfort you require when seating.
Inderjeet Sahu (Owner)
Universal Furniture
Plot No 14, Kadam Vihar, Near Bheru Ji Temple Benad, Benar Road
Jaipur - 302012, Rajasthan, India