Our product range includes a wide range of uf 4 seater outdoor sofa set for garden balcony terrace living room with center coffee patio table.
₹ 26999 / Set Get Latest Price
| Set Configuration | 4 seater |
| Material | Rattan |
| Frame Material | Mild Steel |
| Cushion Included | Yes |
| Color | Brown |
| Seating Capacity | 4 Seater, 4 seater |
| Usage/Application | Living room |
| Upholstery Material | Leatherette |
| Table Included | Center table |
| Model Name/Number | VF142 |
| Cushioning | With Cushion |
| Cushion Material | Leather |
| Brand | Universal Furniture |
| Warranty | 1 Year |
| Width | 120 cm |
| Depth | 52 cm |
| Country of Origin | Made in India |
| Chair Weight | 8 kg |
| Table Weight | 4 kg |
| Height | 75 cm |
Minimum order quantity: 1 Set
Universal furniture presents A Delightful Sofa Chair. This simple and sleek sofa chair provides a comfortable seating option in your garden, living room or balcony. It is made up of rattan material.
Inderjeet Sahu (Owner)
Universal Furniture
Plot No 14, Kadam Vihar, Near Bheru Ji Temple Benad, Benar Road
Jaipur - 302012, Rajasthan, India