Prominent & Leading Manufacturer from Jaipur, we offer 4 seater outdoor table & 4 chairs, uf bistro set with cushions outdoor furniture with our 3 piece patio set, universal furniture venus outdoor 4 chairs and table set, universal furniture 3 pieces outdoor patio rattan chair set, universal furniture outdoor garden & balcony chair and uf outdoor furniture with our 3 piece patio set patio, lawn & garden patio.
₹ 21000 / Set Get Latest Price
| Set Type | Table with 4 chairs |
| Material | Mild Steel |
| Seating Capacity | 4 Seater |
| Top Material | Wicker |
| Set Contains | With Chair |
| Usage/Application | Indoor & Outdoor |
| Brand | Universal Furniture |
| Usage Area | Restaurant, Resort, Garden, Patio, Poolside, Cafe, Terrace, Balcony |
| Color | Brown |
| Frame Material | MS |
| Primary Material | Rattan |
| Table Height | 20 inch |
| Warranty | 1 Year |
Minimum order quantity: 1 Set
If you are looking for comfortable and premium chairs for home, living room, or study room, balcony or any outdoor area such as garden we are best option for you. The design provides convenient air flow to the back resulting in the comfort you require when seating.
₹ 24999 / Set Get Latest Price
| Set Type | Table with chairs |
| Material | Rattan |
| Seating Capacity | 2 seater |
| Frame Material | Mild Steel |
| Product Type | Table Chair Set |
| Set Of Chairs | 2 |
| Cushion Included | With cushion |
| Usage Area | Resort, Garden, Poolside, Restaurant, Patio, Terrace, Balcony, Cafe |
| Color | beige |
| Table Shape | Round |
| Brand | Universal Furniture |
| Surface Finish | Glossy |
| Load Capacity | 150 kg per Seater |
| Usage/Application | Outdoor |
| Country of Origin | Made in India |
Garden set with wrought iron frame and rattan weave . Resistant to rain and sun . Its A unique -Material: Frame Of Wrought Iron And Rattan Weave -Care:Resistant To Both Sun And Rain -Color: Brown -Durability:Non- Breakable and Easy to handle Lightweight and durable Long Life and Eco -Friendly for Environment -Location :Furniture Chair Table Set For Living Room and Garden/Lawn
₹ 15999 / Set Get Latest Price
| Set Type | Table with 4 chairs |
| Top Material | Rattan |
| Seating Capacity | Upto 120 kg per Seater |
| Color | Brown |
| Frame Material | Mild Steel |
| Cushion Included | Without cushion |
| Shape | Rectangular |
| Material | Mild Steel |
| Suitable Room | Living Room |
| Brand | Universal Furniture |
| Thicknerss | 18 Gauge (1.6 mm wall thickness) |
If you are looking for comfortable and premium chairs for home, living room, or study room, balcony or any outdoor area such as garden we are best option for you. The design provides convenient air flow to the back resulting in the comfort you require when seating.
₹ 12999 / Piece Get Latest Price
| Seating Capacity | 2 Seater |
| Frame Material | Mild Steel |
| Suitable For | Patio, Garden, Hotel Lobby, Cafe, Indoor & Outdoor, Balcony, Resort, Poolside |
| Usage/Application | Home |
| Cushion Included | Yes |
| Backrest Style | High Back |
| Material | Mild Steel |
| Color | Brown |
| Brand | Universal Furniture |
| Warranty | 3 years |
| Frame | 1.2 mm Aluminum |
| Cushion Thickness | 5 cm,10 cm |
| Table Diameter | 58 X 58 X 58 Inch |
| Chair Height | 74 Inch |
| Chair Length | 48 Inch |
| Chair Width | 45 Inch |
If you are looking for comfortable and premium chairs for home, living room, or study room, balcony or any outdoor area such as garden we are best option for you. The design provides convenient air flow to the back resulting in the comfort you require when seating.
₹ 5500 / Piece Get Latest Price
| Chair Type | Arm Chair |
| Suitable For | Garden, Cafe, Resort, Poolside, Balcony, Indoor & Outdoor, Patio, Terrace |
| Color | Brown |
| Material | Mild Steel |
| Frame Material | Wicker & Metal |
| Usage/Application | Garden & Balcony |
| Cushion Included | Yes |
| Backrest Style | High Back |
| Brand | Universal Furniture |
| Knitted By | Rattan & Wicker |
| Height | 70 cm |
| Width | 50 cm |
| Depth | 50 cm |
| Weight | 12 kg |
If you are looking for comfortable and premium chairs for home, living room, or study room, balcony or any outdoor area such as garden we are best option for you. The design provides convenient air flow to the back resulting in the comfort you require when seating.
₹ 12999 / Set Get Latest Price
| Seating Capacity | 2 Seater |
| Material | Rattan |
| Suitable For | Patio, Balcony, Cafe, Poolside, Indoor & Outdoor, Resort, Garden, Hotel Lobby |
| Cushion Included | Yes |
| Color | Brown |
| Table Top | Glass |
| Weight | 9 kg |
| Usage/Application | Indoor & Outdoor |
| Brand | Universal Furniture |
| Warranty | 1 Year |
| Portable | No |
| Surface Finish | Painted |
| Height | 80 cm |
| Country of Origin | Made in India |
| Width | 60 cm |
| Depth | 50 cm |
| Weave Method | Wicker |
| Frame Material | Rattan & Metal |
| Product Type | Table & Chair Set |
| Table Shape | Rectangular |
| Shape | Square |
Minimum order quantity: 5 Set
₹ 19999 / Piece Get Latest Price
| Set Type | Premium Set |
| Set Contents | 3 Piece Set |
| Tools Included | Bar Spoon |
| Storage Type | No Storage |
| Usage | Professional Bar |
| Color | White |
| Brand | Universal Furniture |
| Ideal For | Restaurant |
| Dimensions | 15 x 15 x 35.5 cm |
| Material | MS |
| Primary Material | Cane Bamboo |
₹ 49000 / Set Get Latest Price
| Set Configuration | 3+2+1 |
| Material | Rattan |
| Frame Material | Mild Steel |
| Cushion Included | Yes |
| Seating Capacity | 4 Seater |
| Upholstery Material | Leatherette |
| Table Included | Center table |
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Brown |
| Cushioning | With Cushion |
| Weight | 49 kg |
| Height | 28 Inch |
| Length | 24 Inch |
| Country of Origin | Made in India |
Universal furniture presents A Delightful Chair. This simple and sleek chair provides a comfortable seating option in your garden, living room or balcony. It is made up of rattan material.
₹ 4900 / Piece Get Latest Price
| Chair Type | Arm chair |
| Material | Bamboo |
| Frame Material | Rattan |
| With Cushion | Without cushion |
| Seating Height | 500 mm |
| Foldable | No |
| Stackable | Non stackable |
| Dimensions | 60x60x45 cm |
| Color | Brown |
| Brand | Universal Furniture |
| Load Capacity | 150 kg |
| Usage/Application | Garden & Balcony |
₹ 1500 / Piece Get Latest Price
| Chair Type | Cafe Chair |
| Suitable For | Indoor & Outdoor |
| Cushion Included | No |
| Backrest Style | High Back |
| Color | Brown |
| Brand | Universal Furniture |
| Weight | 12 kg |
| Depth | 50 cm |
| Width | 50 cm |
| Height | 65 cm |
| Frame Material | Rattan & Metal |
₹ 49999 / Set Get Latest Price
| Seating Capacity | 4 Seater |
| Usage/Application | Hotel |
| Color | Brown |
| Material | Mild Steel |
| Brand | Universal Furniture |
| Country of Origin | Made in India |
| Height | 70 cm |
| Width | 60 cm |
| Depth | 60 cm |
| Weight | 50 kg |
| Product Type | Table & Chair Set |
If you are looking for comfortable and premium chairs for home, living room, or study room, balcony or any outdoor area such as garden we are best option for you. The design provides convenient air flow to the back resulting in the comfort you require when seating.
₹ 12500 / Piece Get Latest Price
| Chair Type | Arm Chair |
| Cane Type | Natural Cane |
| Upholstery | Without Cushion |
| Frame Material | Cane With Wood |
| Finish Color | Natural |
| Color | Brown |
| Brand | Universal Furniture |
| Ideal For | Restaurant |
| Material | Cane |
Shop Exclusive and wide range of Products from WICKER HUB on Shop Exclusive and wide range of Products from WICKER HUB on
₹ 8000 / Set Get Latest Price
| Seating Capacity | 2 Seater |
| Chair Type | Sofa Chair |
| Set Configuration | 2 Seater Only |
| Bamboo Type | Bamboo Cane |
| Armrest Available | With Armrest |
| Cushion Included | Yes |
| Frame Material | Bamboo |
| Upholstery Material | Leatherette |
| Suitable For | Lounge, Hotel Lobby, Farmhouse, Living Room, Resort |
| Colour | Brown |
| Size/Dimension | 29 X 21 X 18 cm |
| Set of | 2 Chairs |
| Shape | Round |
| Foldable | No |
| Portable | Yes |
| Assembly Required | No |
| Brand | Universal Furniture |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Set
₹ 8800 / Set Get Latest Price
| Chair Type | Arm chair |
| Frame Material | Mild Steel |
| With Cushion | Without cushion |
| Usage/Application | Hotel |
| Seating Height | 480 mm |
| Foldable | No |
| Stackable | No |
| Material | Mild Steel |
| Color | Black |
| Brand | Universal Furniture |
| Weight | 8 kg |
| Height | 72 cm |
| Width | 50 cm |
| Depth | 52 cm |
Universal furniture presents A Delightful 2 piece chair set . This simple and sleek chair provides a comfortable seating option in your garden, living room or balcony. It is made up of rattan material.
₹ 6499 / Piece Get Latest Price
| Chair Type | Arm chair |
| With Cushion | Without cushion |
| Usage/Application | Hotel |
| Seating Height | 500 mm |
| Foldable | Yes |
| Stackable | No |
| Color | White |
| Brand | Universal Furniture |
| Frame Material | MS |
| Weight | 8 kg |
| Knitted By | Rattan |
| Dimension | 50 x 50 x 75 cm (L x W x H) |
Universal furniture presents A Delightful Sofa Chair. This simple and sleek sofa chair provides a comfortable seating option in your garden, living room or balcony. It is made up of rattan material.
Inderjeet Sahu (Owner)
Universal Furniture
Plot No 14, Kadam Vihar, Near Bheru Ji Temple Benad, Benar Road
Jaipur - 302012, Rajasthan, India