Prominent & Leading Manufacturer from Jaipur, we offer universal furniture black patio sofa set with table & cushions, 8 seater commercial sofa set, rattan sofa set, outdoor patio, 4 seater sofa set with glass top, universal furniture black 3 seater patio sofa with cushions and universal furniture brown 5 seater sofa set with table.
₹ 43999 / Set Get Latest Price
| Seating Capacity | 4 seater |
| Frame Material | Mild Steel |
| Cushion Included | With cushion |
| Usage Area | Balcony, Restaurant, Patio, Garden, Poolside, Cafe, Terrace, Resort |
| Table Shape | Rectangular |
| Color | Black |
| Brand | Universal Furniture |
| Usage/Application | Outdoor & Indoor |
| Material | HPDE High Quality Rattan |
| Frame Thickness | 18 Gauge |
| Tolerate Maximum Seating Weight | Up to 110 kg Per Seat |
| Protected | UV |
| Set Type | Sofa set |
₹ 30500 / Set Get Latest Price
| Sofa Design | Sectional |
| Upholstery Material | Leatherette |
| Color | Black |
| Frame Material | Metal |
| Material | Mild Steel |
| Suitable Room | Living Room |
| Brand | Universal Furniture |
| Seat Material | PU |
| Seating Capacity | 5 Seater |
If you are looking for comfortable and premium chairs for home, living room, or study room, balcony or any outdoor area such as garden we are best option for you. The design provides convenient air flow to the back resulting in the comfort you require when seating.
₹ 35000 / SET Get Latest Price
| Suitable For | Patio, Cafe, Poolside, Garden, Balcony, Hotel Lobby, Indoor & Outdoor, Resort |
| Frame Material | MS |
| Seating Capacity | 5 Seater |
| Cushion Included | Yes |
| Backrest Style | High Back |
| Color | Brown |
| Usage/Application | Hotel |
| Brand | Universal Furniture |
Size:4Seater | Color:Brown Dining table set completes the ambience of your dining area, making it comforting and more enjoyable. This range of dining table sets will not only accentuate the interiors of your home, but also will give you a spot at home to sit and have your meals. From contemporary to modern dining table sets, get amazing deals, discounts and offers on this range of furniture Give your dining room a makeover by purchasing a new and classy dining table set by choosing from an irresistible collection on Roudhill. The legs of the dining table are sturdy in nature and can withstand the weight put on it. Chairs have beautiful designs which are another significant advantage of having this dining set in your house Made From Traditional Use Of Sheesham Wood, The Dinner Table Set Is A Welcoming Furniture For Everyday Use.
₹ 35999 / Set Get Latest Price
| Set Configuration | 4 seater |
| Cushion Included | Yes |
| Usage/Application | Hotel |
| Seating Capacity | 4 seater |
| Upholstery Material | Leatherette |
| Table Included | Center table |
| Color | Brown |
| Brand | Universal Furniture |
| Frame Material | Mild Steel |
| Thickness | 18 Gauge (1.6 mm wall thickness) |
| Load Capacity | Upto 120 kg per Seater |
| Cover Material | UV Protected HPDE |
₹ 12099 / Piece Get Latest Price
| Upholstery Material | Leatherette |
| Primary Material | Metal |
| Color | Black |
| Material | Rattan |
| Seating Capacity | 3 Seater |
| Brand | Universal Furniture |
| Length | 117 cm |
| Width | 61 cm |
| Height | 76 cm |
₹ 39000 / Set Get Latest Price
| Suitable For | Balcony, Resort, Indoor & Outdoor, Cafe, Poolside, Garden, Patio, Hotel Lobby |
| Cushion Included | Yes |
| Seating Capacity | 4 Seater |
| Color | Brown |
| Backrest Style | High Back |
| Material | Mild Steel |
| Suitable Room | Living Room |
| Brand | Universal Furniture |
| Weight | 38 kg |
| Dimension | 80 X 64 X 60 inch |
| Frame Material | Rattan & Metal |
Universal Furniture & Furnishing Rattan Material 5 Seater Sofa Set beautifully handcrafted using best quality seasoned & skilled labors using traditional hand tools for beautifying and enhancing your homes, commercial spaces, resorts, hotels, etc. It brings to you modern and comfortable sofa set for your living room. It has an elegant design which enhances the interior decor of your living room. Designed in such a way, the sofa set is comfortable to sit. The best part it, it comes with good price without compromising on quality.
₹ 32000 / Set Get Latest Price
| Seating Capacity | 4 Seater |
| Set Configuration | 3+2+1 |
| Upholstery | With Cushion |
| Cushion Included | With Cushion |
| Cane Type | Rattan Cane |
| Frame Material | Metal |
| Finish Color | Dark Brown |
| Style/Design | Modern, Contemporary |
| Brand | Universal Furniture |
₹ 29000 / Set Get Latest Price
| Seating Capacity | 5 Seater |
| Set Configuration | 3+2+1 |
| Bamboo Type | Bamboo Cane |
| Shape | Rectangular |
| Cushion Included | Without Cushion |
| Upholstery Material | Leatherette |
| Suitable For | Indoor |
| Center Table Included | With Table |
| Usage/Application | Home |
Get this Bamboo Material 5 Seater Sofa Set beautifully handcrafted using best grade seasoned and skilled labors using traditional hand tools for beautifying and enhancing your homes, commercial spaces, resorts, hotels. It brings to you modern and comfy sofa set for your living room. It has an elegant design which enhances the interior decor of your living room. Designed in such a way, the sofa set is comfy to sit. These comfy sofa sets are distinctively designed and manufactured using raw materials and experienced manpower.
₹ 25000 / Piece Get Latest Price
| Frame Material | Wooden |
| Seat Material | Wooden |
| Seat Type | Cushioned Seat |
| Usage/Application | Clinic |
| Armrest | With Armrest |
| Leg Type | Fixed Leg |
| Back Type | With Back |
| Brand | Universal Furniture |
| Seating Capacity | 3 Seater |
| Finishing | Glossy |
| Material | Mild Steel |
If you are looking for comfortable and premium chairs for home, living room, or study room, balcony or any outdoor area such as garden we are best option for you. The design provides convenient air flow to the back resulting in the comfort you require when seating.
₹ 48000 / Set Get Latest Price
| Set Configuration | 3+2+1 |
| Bamboo Type | Treated |
| Upholstery | With Cushion |
| Shape | Rectangular |
| Cane Type | Natural Cane |
| Cushion Included | Yes |
| Frame Material | Cane With Metal |
| Center Table Included | Yes |
| Finish Color | Natural |
| Size/Dimensions | 20 X 68 X 18 inch |
| Suitable For | Indoor |
| Usage/Application | Hotel |
| Color | Beige |
| Style | Traditional |
| Seating Capacity | 4 Seater |
₹ 48999 / Set Get Latest Price
| Seating Capacity | 6 Seater |
| Suitable For | Balcony, Cafe, Resort, Hotel Lobby, Poolside, Indoor & Outdoor, Garden, Patio |
| Cushion Included | Yes |
| Shape | Rectangular |
| Backrest Style | Medium Back |
| Color | Brown |
| Usage/Application | Hotel |
| Material | Synthetic Cane |
| Finish | Polished |
| Brand | Universal Furniture |
| Frame Material | Rattan & Metal |
₹ 35000 / Set Get Latest Price
| Seating Capacity | 4 Seater |
| Frame Material | Iron |
| Suitable For | Cafe, Balcony, Resort, Hotel Lobby, Indoor & Outdoor, Garden, Patio, Poolside |
| Color | White |
| Cushion Included | Yes |
| Backrest Style | Medium Back |
| Usage | Hotel, Home etc |
| Set Configuration | 2+1+1 |
| Warranty | 6 Months |
| Armrest | With Armrest |
| Finish | Polished |
| Material | Synthetic Cane |
| Brand | Universal Furniture |
₹ 11999 / Piece Get Latest Price
| Suitable For | Indoor & Outdoor, Resort, Poolside, Hotel Lobby, Balcony, Garden, Cafe, Patio |
| Seating Capacity | 3 Seater |
| Color | White |
| Cushion Included | Yes |
| Backrest Style | Medium Back |
| Material | Rattan |
| Suitable Room | Living Room |
| Brand | Universal Furniture |
| Length | 170 cm |
| Width | 68 cm |
| Height | 77 cm |
| Frame Material | Rattan & Metal |
₹ 35000 / Set Get Latest Price
| Suitable For | Resort, Poolside, Cafe, Indoor, Balcony, Indoor & Outdoor, Garden, Outdoor, Patio, Hotel Lobby |
| Seating Capacity | 5 Seater |
| Cushion Included | Yes |
| Backrest Style | High Back |
| Material | Mild Steel |
| Suitable Room | Bedroom |
| Color | White |
| Brand | Universal Furniture |
| Weight | 46.2 kg |
| Country of Origin | Made in India |
| Dimension | 82 X 62 X 65 inch |
| Frame Material | Rattan & Metal |
₹ 38499 / Set Get Latest Price
| Seating Capacity | 4 Seater |
| Frame Material | Wicker & Metal |
| Suitable For | Poolside, Resort, Cafe, Garden, Balcony, Hotel Lobby, Indoor & Outdoor, Patio |
| Usage/Application | Hotel |
| Cushion Included | Yes |
| Backrest Style | High Back |
| Color | Black |
| Material | Mild Steel |
| Brand | Universal Furniture |
| Country of Origin | Made in India |
| Weight | 50 kg |
| Single Seater Dimension | 24x 24 x 30 Inch (W x D x H) |
| Two Seater Dimension | 46x 24 x 30 Inch (W x D x H) |
| Table Dimension | 30 x 20 x 20 Inch (W x D x H) |
Minimum order quantity: 2 Set
Features: Modern design is ideal for yard, patio, poolside, or porch, Soft cushion and high back make you an extra comfort, Durable and breathable PE rattan with a strong powder-coated iron frame, Soft and washable cushion with high-density foam, The tempered glass table is perfect for your drinks and more.
Inderjeet Sahu (Owner)
Universal Furniture
Plot No 14, Kadam Vihar, Near Bheru Ji Temple Benad, Benar Road
Jaipur - 302012, Rajasthan, India