Offering you a complete choice of products which include uf outdoor patio coffee table for garden round glass-top all-weather rattan wicker coffee table, universal furniture brown rattan & wicker modern round table and universal furniture rattan & wicker black modern round table.
₹ 1550 / Piece Get Latest Price
| Top Material | Glass |
| Frame Material | Metal |
| Table Shape | Round |
| Shape | Round |
| Storage Type | Open Shelf |
| Table Height | 550 mm |
| Usage/Application | Home |
| Material | Rattan |
| No Of Legs | 4 |
| Color | White |
| Height | 70 cm |
| Width | 70 cm |
| Depth | 70 cm |
| Weight | 13 kg |
| Weave Method | Wicker |
Durable & Weather-Resistant: Made with high-quality all-weather rattan, this outdoor patio coffee table is designed to withstand outdoor conditions and its mordern look make it suitable for indoor use in living room bedroom hall . The sturdy frame ensures durability, making it ideal for long-lasting use on lawns, decks, balconies, garden, poolside and terrace .
If you are looking for comfortable and premium chairs for home, living room, or study room, balcony or any outdoor area such as garden we are best option for you. The design provides convenient air flow to the back resulting in the comfort you require when seating.
₹ 1500 / Piece Get Latest Price
| Table Shape | Round |
| Table Top Material | Glass |
| Suitable For | Indoor & Outdoor, Cafe, Balcony, Patio, Poolside, Resort, Garden, Terrace |
| Product Type | Table |
| Frame Material | Rattan |
| Table Height | 750 mm |
| Color | Black |
| Material | Rattan |
| Table Top | Glass |
| Shape | Round |
| Portable | Yes |
| Surface Finish | Natural |
| Country of Origin | Made in India |
| Width | 65 cm |
| Height | 65 cm |
| Depth | 65 cm |
| Weight | 5 kg |
| Weave Method | Wicker |
Durable & Weather-Resistant: Made with high-quality all-weather rattan, this outdoor patio coffee table is designed to withstand outdoor conditions and its mordern look make it suitable for indoor use in living room bedroom hall . The sturdy frame ensures durability, making it ideal for long-lasting use on lawns, decks, balconies, garden, poolside and terrace .
If you are looking for comfortable and premium chairs for home, living room, or study room, balcony or any outdoor area such as garden we are best option for you. The design provides convenient air flow to the back resulting in the comfort you require when seating.
₹ 1975 / Piece Get Latest Price
| Table Shape | Round |
| Material | Mild Steel |
| Table Top Material | Glass |
| Suitable For | Indoor & Outdoor |
| Usage/Application | Household |
| Color | Brown |
| Frame Material | Mild Steel |
| Shape | Round |
| Table Height | 550 mm |
| Brand | Universal Furniture |
| Surface Finish | Glossy |
| Weight | 8 kg |
| Height | 50 cm |
| Depth | 50 cm |
| Width | 50 cm |
| Weave Method | Wicker |
Universal Furniture BROWN GARDEN TABLE KNITTED WITH RATTAN WICKER
₹ 4000 / Piece Get Latest Price
| Table Shape | Round |
| Material | Rattan |
| Table Top Material | Wicker |
| Suitable For | Resort, Garden, Patio, Terrace, Cafe, Balcony, Poolside, Indoor & Outdoor |
| Usage/Application | Outdoor & Indoor |
| Color | Black |
| Frame Material | Wicker & Metal |
| Shape | Round |
| Table Height | 750 mm |
| Brand | Universal Furniture |
| Weight | 12 kg |
| Height | 40 cm |
| Depth | 50 cm |
| Weave Method | Wicker |
| Width | 40 cm |
Universal Furniture cane round shape stool made from natural cane which is traditional wooden handicraft that is exquisite as well as competitively priced. These are exquisitely designed as well. These are made from top quality cane and jute rope and are perfect for ideal for decorating homes and office as well as commercial spaces. You can use this for bedroom, living room as well as for your garden to feel comfort and take complete rest. These are perfect match for home, terrace , balcony, garden and bars.
Inderjeet Sahu (Owner)
Universal Furniture
Plot No 14, Kadam Vihar, Near Bheru Ji Temple Benad, Benar Road
Jaipur - 302012, Rajasthan, India