Our product range includes a wide range of universal furniture cane garden & balcony chair, bamboo cane chair, single seater bamboo chair and universal furniture brown set of 2 bamboo cane chair.
₹ 3500 / Piece Get Latest Price
| Chair Type | Dining chair |
| Material | Rattan |
| Frame Material | Mild Steel |
| With Cushion | With cushion |
| Usage/Application | Hotel |
| Foldable | No |
| Stackable | No |
| Backrest | With Backrest |
| Cushioning | With Cushion |
| Color | Brown |
| Brand | Universal Furniture |
| Seating Height | 460 mm |
| Height | 870 mm |
| Width | 500 mm |
We understand that people are looking for a more natural ,outdoor lifestyle, somewhere to relax and unwind and this is where our inspiration for our Balcony furniture comes from. While it is completely weather resistant and lightweight , it retains the classic style and tradition of wicker furniture.
₹ 12500 / Piece Get Latest Price
| Chair Type | Arm Chair |
| Bamboo Type | Bamboo Cane |
| Weight Capacity | 120 kg |
| Armrest Available | Without Armrest |
| Cushion Included | Yes |
| Usage | Garden, Resort, Home, Cafe, Restaurant, Balcony |
| Finishing | Natural Finish |
| Colour | Brown |
| Brand | Universal Furniture |
| Size/Dimension | 17 x 17 x 30 inch |
| Set of | 2 Chairs |
| Foldable | No |
| Portable | Yes |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Chair Type | Sofa Chair |
| Bamboo Type | Bamboo Cane |
| Weight Capacity | 120 kg |
| Armrest Available | With Armrest |
| Cushion Included | Without Cushion |
| Usage | Restaurant, Home, Balcony, Cafe, Resort, Garden |
| Finishing | Natural Finish |
| Foldable | No |
| Brand | Universal Furniture |
| Portable | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 6500 / Piece Get Latest Price
| Chair Type | Arm Chair |
| Bamboo Type | Solid Bamboo |
| Weight Capacity | 100 kg |
| Cushion Included | Without Cushion |
| Usage | Balcony, Resort, Cafe, Home, Garden, Restaurant |
| Finishing | Natural Finish |
| Color | Brown |
| Brand | Universal Furniture |
| Dimensions | 18.5 X 21 X 31 Inch |
| Weight | 5 kg |
| Material | Bamboo |
The Bamboo Material Chair Set of 2 beautifully handcrafted using seasoned and skilled labors using traditional hand tools for beautifying and enhancing your homes, commercial spaces, resorts, hotels. It brings to you modern and comfort sofa set for your living room. It has an elegant design which enhances the interior decor of your living room. Designed in such a way, the sofa set is comfort to sit.
Inderjeet Sahu (Owner)
Universal Furniture
Plot No 14, Kadam Vihar, Near Bheru Ji Temple Benad, Benar Road
Jaipur - 302012, Rajasthan, India