Offering you a complete choice of products which include uf outdoor rope chair and table set of 2 patio chairs, uf outdoor 4 seater sofa set with center table braid & rope sofa and garden chairs.
₹ 29499 / Set Get Latest Price
| Seating Capacity | 4 Seater |
| Material | Hand Woven Synthetic Rattan,Polyester |
| Suitable For | Garden, Patio, Cafe, Balcony, Indoor & Outdoor, Terrace, Resort, Poolside |
| Table Shape | Rectangular |
| Cushion Included | Yes |
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Black |
| Surface Finish | Powder coated |
| Load Capacity | 150 kg per Seater |
| Frame Material | MS |
| Table Top Material | Toughened Glass |
| Model | RLF-17-010S |
| Table Dimension | 58 X 58 X 58 cm |
| Chair Height | 74 cm |
| Chair Length | 48 cm |
| Chair Width | 45 cm |
₹ 31999 / Set Get Latest Price
| Set Configuration | 4 seater |
| Frame Material | Mild Steel |
| Cushion Included | Yes |
| Seating Capacity | 4 Seater, 4 seater |
| Upholstery Material | Leatherette |
| Table Included | Center table |
| Usage/Application | Outdoor & Indoor |
| Cushioning | With Cushion |
| Cushion Material | Leather |
| Height | 70 cm |
| Material | MS, Rattan, rope |
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Black |
| Country of Origin | Made in India |
| Width | 70 cm |
| Depth | 70 cm |
| Weight | 15 kg |
| Weave Method | Wicker rope |
Minimum order quantity: 1 Set
₹ 38999 / Set Get Latest Price
| Set Configuration | 4 seater |
| Material | Rattan |
| Frame Material | Mild Steel |
| Cushion Included | Yes |
| Color | beige |
| Seating Capacity | 4 Seater |
| Usage/Application | Outdoor & Indoor |
| Upholstery Material | Leatherette |
| Table Included | Center table |
| Cushioning | With Cushion |
| Cushion Material | regzin |
| Brand | Universal Furniture |
| Length | 45.7 cm |
| Width | 61 cm |
| Country of Origin | Made in India |
| Height | 80 cm |
| Primary Material | rattan |
₹ 30000 / Set Get Latest Price
| Chair Type | rope sofa set |
| Frame Material | Mild Steel |
| With Cushion | With cushion |
| Seating Height | 450 mm |
| Foldable | No |
| Color | beige |
| Armrest | With Armrest |
| Shape | Rectangular |
| Material | Rattan |
| Product Type | Sofa Set |
| Usage/Application | Hotel |
Inderjeet Sahu (Owner)
Universal Furniture
Plot No 14, Kadam Vihar, Near Bheru Ji Temple Benad, Benar Road
Jaipur - 302012, Rajasthan, India